Obowiązkowej deratyzacji podlega cały obszar ścisłego centrum miasta oraz obszary, na których znajdują się obiekty mieszkalne, wielolokalowe, obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty handlowe, usługowe i produkcyjne z branży gastronomicznej, spożywczej i rolniczej.
Akcję deratyzacji należy przeprowadzać dwukrotnie w ciągu roku, w okresach: wiosennym – marzec/kwiecień i jesiennym – wrzesień/październik. Ale pamiętajcie, że deratyzację należy przeprowadzać niezwłocznie również w przypadku pojawienia się gryzoni.
Osoby zobowiązane do przeprowadzenia akcji deratyzacji (właściciele nieruchomości, administratorzy itd.) mają obowiązek zakupić i wyłożyć, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, trutkę na ścieżkach przemieszczania się gryzoni i w miejscach ich żerowania. Powinny odpowiednio oznaczyć miejsca wyłożenia napisem „UWAGA TRUCIZNA” i zabezpieczyć je przed dostępem zwierząt domowych oraz kotów wolno żyjących. Ulotka musi zawierać datę przeprowadzenia deratyzacji. Po zakończeniu deratyzacji trutkę należy usunąć.
Niewywiązanie się z obowiązku deratyzacji podlega karze grzywny. Potwierdzeniem wywiązania się, podczas kontroli Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim, jest paragon za zakup trutki na gryzonie lub rachunek za przeprowadzenie deratyzacji przez specjalistyczną firmę.
Więcej informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.
Źródło: Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej