Pomniki przyrody
Według danych z Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody (RDOŚ Katowice), na terenie Wodzisławia Śląsiego istnieje 7 pomników przyrody. Większość drzew pomnikowych (6 szt. drzew z gat. dąb szypułkowy) rośnie na terenie lasu obok Źródeł Łużyckich II wzdłuż ścieżki prowadzącej od ul. Łużyckiej do kąpieliska „Balaton”, pozostałe drzewo (1 szt. z gat. dąb szypułkowy) rośnie na starym cmentarzu w Wodzisławiu Ślaskim w Jedłowniku przy ul. Ks. Roboty 6.
W Wodzisławiu Śląskim największe powierzchniowo tereny zielone znajdują się we wschodniej części miasta, należą do nich: Las Grodzisko (na obszarze którego ulokowana jest Baszta) i Park Leśny Balaton. Skład gatunkowy lasów na terenie miasta to buk, modrzew, dąb oraz olcha. W niektórych miejscach wzrasta udział buku i lasy przyjmują wtedy charakter buczyny karpackiej, np. w lesie na Grodzisku. Drzewostany występujące na terenie miasta są głównie w II klasie wieku (wiek do lat 60).
Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”
Kompleks boisk do badmintona, siatkówki, koszykówki, a także miejsce do gry w bule, arena do gry w chowanego, tory do gry w kapsle, strefa do gry w kręgle rosyjskie, labirynt, ścieżki zdrowia, plac zabaw, miejsca przy betonowych stołach przeznaczone do gry np. w szachy, stół do tenisa stołowego oraz cieszące się wielką popularnością: tor dla pojazdów zdalnie sterowanych i modeli jeżdżących, tory do BMX Racing, Slop Style, Dirt Jumping i Pumptruck, skatepark to bezpłatne atrakcje, z których można skorzystać, odwiedzając „Trzy Wzgórza”. Na terenie Parku znajduje się również chata solna.
Park Leśny Balaton
Ośrodek Rekreacjny „Balaton“ jest atrakcyjnym miejscem wypoczynkowo-rekreacyjnym. Ośrodek znajduje się niedaleko centrum miasta. Główny punkt to otoczony bogatym drzewostanem zbiornik wodny z wydzieloną piaszczystą plażą. Latem Balaton przyciąga miłośników słońca i wodnych atrakcji. Zimą urządzane są tam kąpiele morsów. Zróżnicowany teren sprzyja spacerom i bieganiu. Na Balatonie odbywają się liczne imprezy sportowe i rekreacyjne. Najbardziej rozpoznawalną z nich jest Błękitna Wstęga Balatonu.
Park Zamkowy - Stare Miasto
Ważną rolę w codziennym życiu mieszkańców odgrywa Park Zamkowy spełniający rolę ogólnodostępnej przestrzeni rekreacyjnej znajdującej się w centralnej części Miasta.
Teren parku wpisany jest do rejestru zabytków. Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z 14 marca 1953 roku (numer rejestru 380/53) ochroną prawną objęto układ urbanistyczny miasta ograniczony ulicami: Księżnej Konstancji (z pierzeją wschodnią i zachodnią) Wałową (z pierzeją północną), Zgody (z pierzeją południową), Arendarską i Słowackiego (z pierzeja południową) wraz z terenem parku pałacowego.
Rynek
Zdecydowanie to miejsce to serce Wodzisławia Śląskiego. Od około połowy XIII wieku stanowi centrum miasta. Będąc na rynku, warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice, zegar słoneczny na jednej z nich (w północnej pierzei) czy też fontannę na środku centralnego placu Wodzisławia, jak również mozaikę, przedstawiającą herb miejski.
Tereny Zielone
Dzięki nowo przebudowanym, ogólnodostępnym dla wodzisławian terenom w różnych częściach miasta, mieszkańcy mają możliwość nieodpłatnego, atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, relaksu, spotkań czy aktywnego wypoczynku w otoczeniu natury. Ze zmienionych miejsc mogą korzystać osoby w różnym wieku: od najmłodszych bawiących się na placach zabaw, poprzez młodzież i dorosłych np. ćwiczących na siłowniach zewnętrznych, po seniorów – spacerujących lub odpoczywających na nowo zamontowanych ławkach. Infrastruktura miejsc przygotowana została również m.in. z myślą o właścicielach psów.
Lokalizacje:
- obszar przy wąwozie Staszica (ul. 26 Marca, Armii Krajowej, skwer przy rondzie Europejskim) – Nowe Miasto,
- obszar przy wąwozie Tysiąclecia (pomniejsze obszary przy ul. Piastowskiej, graniczące z ul. 26 Marca; naturalnie ukształtowany wąwóz zwany wąwozem Tysiąclecia, pomiędzy ul. Tysiąclecia a ul. Wojska Polskiego; wąwóz PCK znajdujący się przy ul. PCK) – Nowe Miasto,
- obszar przy ul. Jana Pawła II, S. Żeromskiego, B. Prusa (jeden z pomniejszych obszarów w pobliżu Centrum Przesiadkowego, przy ul. Jana Pawła II – dwa skwery zielone oraz pas zieleni przy jezdni, drugi – zieleń osiedlowa przy ul. S. Żeromskiego, B. Prusa, E. Orzeszkowej) – Nowe Miasto,
- obszar przy ul. Pszowskiej (niewielki zieleniec pomiędzy ul. Pszowską i Boczną) – Stare Miasto,
- obszar przy ul. Bogumińskiej (odcinek od skrzyżowania ul. Bogumińskiej z Pszowską do skrzyżowania ul. Bogumińskiej, W. Witosa i M. Kopernika) – Stare Miasto,
- os. 1 Maja (istniejący parking przy Wydziale Zamiejscowym w Wodzisławiu Śląskim Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, parking przy Krytej Pływalni Manta oraz otoczenie wokół pływalni, skarpa za pływalnią, a także niewielki skwer przy ul. św. Wawrzyńca) – Wilchwy.