Niska emisja i smog
Niska emisja to zjawisko polegające na zanieczyszczaniu atmosfery przez pyły i gazy, powstające w wyniku spalania paliw najczęściej w domowych piecach i kotłach grzewczych, których stan techniczny, sprawność energetyczna i sposób eksploatacji pozostawiają wiele do życzenia. Na niską emisję wpływ ma także zła jakość spalanego paliwa i to, że palimy śmieci.
Niska emisja to najprościej ujmując emisja szkodliwych substancji do atmosfery na niskiej wysokości, nie większej niż 40 m nad poziomem terenu. Przeważnie jednak emitory znajdują się na wysokości do 10 m. Niskie kominy powodują, że zanieczyszczenia gromadzą się w okolicy miejsca ich powstania. Okazuje się, że źródło zanieczyszczenia powietrza, jakim działalność przemysłowa, nie jest największym problemem. Sektor mieszkaniowy, czyli domy jednorodzinne, kamienice, niewielkie zakłady produkcyjne, ma największy udział w ogólnej emisji pyłów w naszym kraju.
Czarny dym i nieprzyjemny zapach, wydobywające się z kominów budynków, ogrzewanych piecami czy kotłami grzewczymi? Tak, to, co łatwo możesz zaobserować szczególnie w okresie jesienno-zimowym, to skutki niskiej emisji. Skutki, które są zagrożeniem dla ludzi i środowiska.
Najbardziej klasyczny objaw niskiej emisji? Smog. Nazwa "smog" to połączenie dwóch angielskich słów: smoke, czyli dymu i fog, czyli mgły. Niska emisja powoduje jego powstawanie, szczególnie w przypadkach, gdy mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza czy bezwietrzną pogodą.
Wodzisław Śląski
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie wydanym w 2016 r. wskazała, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, w których prowadzone są pomiary, znajduje się w Polsce. Wodzisław Śląski znalazł się w tym zestawieniu na 5. miejscu.
Na naszej miejskiej stronie internetowej umożliwiamy Wam śledzenie jakości powietrza w Wodzisławiu Śląskim w czasie rzeczywistym.