Na pytania dotyczące stawianych przez uchwałę wymogów odpowiedziała naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Justyna Zagola. Zapraszamy do lektury krótkiej, jak to ma miejsce w cyklu Q&A, rozmowy oraz do kontaktowania się ze specjalistami pracującymi w Wydziale.
Red.: Kogo dotyczy uchwała antysmogowa?
Justyna Zagola: Uchwała antysmogowa to regulacja prawna, która dotyczy wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe, a więc: mieszkańców, prowadzących działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW), właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie, wspólnoty oraz samorządy lokalne.
Red.: Czego dotyczą zapisy uchwały antysmogowej?
J.Z.: Zapisy przyjętej uchwały antysmogowej określają rodzaj urządzeń grzewczych dopuszczonych do stosowania, jak również rodzaj paliw zakazanych do stosowania. Z uchwały dowiadujemy się, w czym możemy spalać i co możemy spalać.
Red.: W jakim celu uchwała antysmogowa została przyjęta?
J.Z.: Cel realizacji uchwały antysmogowej to poprawa jakości powietrza w regionie. To ma przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i większego komfortu życia.
Red.: Uchwała antysmogowa mówi m.in. o konieczności wymiany kotłów. Jakie są najważniejsze terminy ujęte w uchwale?
J.Z.: Uchwała antysmogowa wprowadza ograniczenia dotyczące kotłów na paliwa stałe, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku. I tak, od 1 stycznia 2022 roku zakazuje eksploatacji instalacji, które mają więcej niż 10 lat lub nie posiadają tabliczki znamionowej, kolejno od 1 stycznia 2024 roku zakazuje eksploatacji instalacji, które mają od 5 do 10 lat od daty ich produkcji, a od 1 stycznia 2026 roku zakazuje eksploatacji instalacji, które mają poniżej 5 lat od daty ich produkcji. Kolejne wymogi - od 1 stycznia 2028 roku uchwała zakazuje eksploatacji instalacji, które spełniają wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń dla klasy 3 i 4, według normy PN-EN 303-5:2012.
Red.: Czy zamiast wymiany kotła mogę po po prostu zmienić sposób rozpalania na tzw. “górne spalanie”?
J.Z.: Korzystanie docelowo tylko z kotłów spełniających standard emisyjny zgodny z 5 klasą według normy PN-EN 303-5:2012 ma na celu wyłączenie z eksploatacji kotłów pozaklasowych, jak również zastąpienie ich takimi, których parametry prace zagwarantują najlepsze warunki procesu spalania, a co przez to idzie, najwyższe standardy emisyjne. Górne spalanie przynosi pozytywny efekt, ale nie taki, który pozwoli na dotrzymanie standardów jakości powietrza. Ponadto stwierdzono, że spalanie z zastosowaniem techniki rozpału złoża paliwa stałego „od góry” nie zawsze będzie możliwe do powszechnego wdrożenia.
Red.: Czym nie mogę palić według uchwały antysmogowej?
J.Z.: Uchwała antysmogowa zakazuje stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc., a także biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.
Red.: Chcę wybudować dom i mieć w nim kominek. O czym muszę pamiętać?
J.Z.: Każdy nowo zainstalowany po 1 września 2017 r. kominek musi spełniać wymagania ekoprojektu w zakresie minimalnych poziomów efektywności energetycznej i norm emisji zanieczyszczeń dla sezonowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.
Red.: Co może grozić komuś, kto nie dostosuje się do zapisów uchwały?
J.Z.: Sankcje stosowane w przypadku naruszenia postanowień uchwały określone zostały w Prawie ochrony środowiska. Osobie, która nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów określonych w uchwale Sejmiku Województwa, grozi kara grzywny. Organami uprawnionymi do nakładania mandatów na podstawie wspomnianego Prawa są Policja, Straż Miejska oraz Inspektor Ochrony Środowiska.
Macie pytania związane z walką o czyste powietrze, wymogami “uchwały antysmogowej” dla Śląska oraz udzielanymi dotacjami? Kontaktujcie się z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta (nr tel. 32 45 90 542).
UCHWAŁA ANTYSMOGOWA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO [OTWIERA SIĘ W NOWYM OKNIE]